В зависимост от входящите и изходящите флуиди различаваме няколко вида термопомпи :
Термопомпи Въздух - Въздух. Това е климатика. Имаме външен топлообменник и вътрешен топлообменик. Предимството му е че е сравнително евтин и има висок COP. Недостатъка му е че имаме осезаемо движение на въздуха. Помещението не се затопля равномерно и колкото и ниски нива на шум да се постигат все пак има шум. ( Производителите дават нива на шум постигнати в специални акустични камери при лабораторни условия, такива условия на практика не съществуват. В най тихото помещение имаме фонов шум около 40 dB така че климатик с 22 dB не съществува според мен).
Термопомпи Въздух - Вода. При тях имаме външен топлообменник фреон - въздух ( изпарител), вътрешен топлообменик фреон - вода ( кондензатор ) по нататък водата постъпва в сградната инсталация. Много е важно инсталацията да е оразмерена за нискотемпературен източник на топлинна. Такива са инсталациите с подово отопление, вентилаторни конвектори или преоразмерени радиатори. Колкото по ниска е температурата на водата толкова COP-а е по висок. Данните на производителите са притемпература на изходящата вода 35 С и температура на въздуха + 7 С. Примерна ако при тези условия производителят е посочил COP 4.09 то при Т вода +45 и Т въздух - 7 COP-а ще бъде около 2. Тогава освен че икономическата ефективност се влошава пада и мощноста на термопомпата. Това означава че ако са ни необходими 8 киловата при - 7 С трябва да вземем термопомпа 14 киловата. Тези термопомпи имат вградени електронагреватели , когато мощнаста е недостатъчна термопомпата продължава да работи като електрокотел. Много добър вариант е комбинацията на термопомпа с газов котел или котел на твърдо гориво.
Термопомпи Вода - Вода. При този вид термопомпи източника на топлина е подпочвената вода или земята. Предимството им е че температурата на подпочвената вода е постоянна около 12С, независимо от температурата на външният въздух. Недостатъка е високата цена за сондажа. На някои места е невъзможно да се намери подпочвена вода.Вместо сондаж могат да се заровят серпентини в земята. В този случай серпентините трябва да се заровят на 1 метър под земята и площа да бъде два пъти повече от отопляваната площ в сградата.
Бизнес кръг ООД ул. Джон Атанасов №3 София,
tel:02-962-12-73 Mobile: 0899-80-16-55
This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it
www.bizneskrg.com